Najnowsze


Gdzie założyć bloga? Najlepsze blogi - porównanie serwisów, platform blogowych

Czy chcesz założyć bloga, ale nadal zastanawiasz się: gdzie warto założyć bloga? To trudny wybór, ponieważ istnieje wiele serwisów, portali platform blogowych, na których możesz prowadzić swojego bloga. Jak sprawdzić, która strona, platforma jest najlepsza i najbardziej odpowiednia dla Ciebie?
W tym artykule pomożemy wybrać najlepszą platformę blogową, porównując zalety i wady najpopularniejszych platform i portali blogowych.



Oto omówione w tym artykule serwisy i platformy blogowe. Jeśli jesteś zainteresowany konkretną platformą, możesz od razu przejść do jej opisu i oceny klikając w wybraną platformę:

Wordpress
blogger


Gdzie można założyć bloga

Przez ostatnie lata blogi przeszły długą drogę. Od pamiętników internetowych, poprzez blogi czysto hobbistyczne ... aż do profesjonalnych blogów i "zawodu" bloggera. 

Wiesz już, że istnieje wiele serwisów, na których możesz założyć swojego bloga. Serwisy te mają różne podejścia i możliwości. Przyjrzymy się teraz im bliżej i przeanalizujemy każdy szczegółowo. 

Na początku jasno określimy, iż możesz spotkać dwa rodzaje blogów: darmowe blogi oraz blogi prowadzone na własnym hostingu. Zakładając taki blog płacisz za hosting oraz własną domenę.

Wybierając darmowego bloga:
  • nie płacisz za jego prowadzenie
  • nie płacisz za hosting, czyli miejsce które zajmują pliki bloga (pamiętaj jednak, że pojemność konta jest zwykle ograniczona)

Wybierając bloga prowadzonego za darmo musisz liczyć się z tym że:
  • adres twojego bloga zawierać będzie domenę serwisu (np ___.wordpress.com)
  • możesz mieć problem z zarabianiem na darmowym blogu (np na reklamach dostarczanych przez AdSense)
  • właścicielem bloga jest serwis (może on np usunąć twojego bloga jeśli rażąco nie przestrzegasz jego regulaminu)
Oczywiście, żadna z tych rzeczy nie spowoduje, że twój blog nie odniesie sukcesu.Sukces bloga nie jest uzależniony od serwisu czy platformy, na której jest prowadzony. Ważne jest jednak, aby być świadomym zarówno zalet jak i ograniczeń poszczególnych serwisów.


Serwisy, platformy blogowe


Blogger (inaczej blogspot)

Adres: blogger.com
Koszt: darmowy
Szablony (wygląd bloga): 11 wersji podstawowych (łącznie 54)
Pojemność konta: ?
Eksport:Tak

Blogger to serwis należący do Google. To jedna z najlepszych darmowych stron blogowych, czasami zwana również blogspot.

System jest bardzo łatwy w obsłudze, a do tego zintegrowany z innymi narzędziami Google (np AdSense, Search Console, AdWords). Jako jedyny darmowy blog daje darmową możliwość podpięcia własnej domeny (czyli rezygnacji z adresu serwisu z końcówką __.blogspot.com na rzecz ładnego, krótkiego adresu typu ___.pl).
Również jako jeden z nielicznych nie uruchamia na twoim blogu banerów reklamowych bez twojej zgody. Jeśli jednak włączysz te reklamy to zaczniesz zarabiać na swoim blogu.
Warto też podkreślić, iż blogger daje pełny dostęp do kodu HTML dzięki czemu  możesz zmieniać dowolnie wygląd bloga (nie tylko na dostępne w serwisie, ale również te które znalezione w internecie, a nawet stworzone przez Ciebie) jak również dodawać gadżety rozszerzające możliwości bloga. Pozwala również na korzystanie z systemu komentarzy Disqus.


Zalety:
  • możliwość włączenia reklam i  zarabiania w  AdSense
  • dostęp do kodu HTML dający możliwość instalacji szablonów spoza repozytorium blogera (pobrane z internetu, kupione, a nawet utworzone samodzielnie)
  • darmowe podpięcie własnej domeny, czyli ładny krótki adres bloga z końcówką ___.pl

Wady:
  • ?
Zdecydowany?
Skorzystaj z naszego poradnika jak założyć bloga na blogspot 
i załóż własnego bloga w 5 minut



wordpress.com

Adres: wordpress.com
Koszt: darmowy
System: WordPress
Szablony: 140
Pojemność konta: 3G
Eksport: Tak

Bardzo dobry, profesjonalny serwis, na którym założysz bloga za darmo.


Zalety:
  • Platforma Wordpress
  • Możliwe podpięcie własnej domeny (ale dodatkowo płatne patrz: Wady)
  • Dużo darmowych ładnych szablonów (wyglądów bloga)
  • Możliwy eksport zawartości bloga
Wady:
  • podpięcie własnej domeny jest płatne
  • serwis wyświetla reklamy (zwykle znajdują się one pod wpisu/posta)
  • brak dostępu do kodu HTML
  • brak możliwości instalacji własnych szablonów

blog.pl

Koszt: darmowy
Szablony: 34
Pojemność konta: 100MB
Eksport:Tak
System: WordPress

Serwis należy do onet.pl Jego największą zaletą jest system Wordpress w polskiej wersji językowej i to podany w ładnej przyjaznej formie (w porównaniu z wordpress.com). Bardzo miły do obsługi, zawiera dużo wtyczek rozszerzających możliwości Wordpressa. Warty rozważenia gdy chcesz prowadzić bloga i nie przeszkadzają ci duże banery reklamowe na twoim blogu.

Zalety:
  • Platforma Wordpress w bardzo przyjaznej polskiej formie
  • Możliwość eksportu bloga
  • Dużo wtyczek, czyli gadżetów rozszerzających możliwości bloga (WordPressa)
Minusy
  • Mała pojemność konta 100MB (należy bardzo oszczędnie używać zdjęć)
  • Nie ma możliwości podpięcia własnej domeny
  • Dużo reklam w dużej ilości i dużym formacie

bloog.pl

Koszt: darmowy
Szablony: 3 szablony podstawowe (w różnych wersjach łącznie 16)
System: własny
Pojemności konta: ?

Partnerem serwisu jest Wirtualna Polska. Ograniczone możliwości zmiany wyglądu bloga, w zasadzie jest tylko 16 możliwości.

Zalety
  • Prostota
Wady
  • Duże reklamy wyświetlane przez serwis
  • Brak możliwości eksportu zawartości bloga
  • Brak możliwości podpięcia własnej domeny
  • mało szablonów (wyglądów bloga) do wyboru

Blox

Strona: blox.pl
Szablony: 3 (nowa nowoczesna wersja)
Pojemność konta: ?

Serwis należy do gazeta.pl. Wydaje się, że na blogu nie są wyświetlane reklamy.

Zalety:
  • brak reklam
Wady:
  • Tylko 3 szablony (wyglądy bloga) do wyboru
  • Trochę zamieszania między nową wersją bloga a starą
  • Brak możliwości eksportu zawartości bloga
  • Brak możliwości podpięcia własnej domeny

Tumblr

Tumblr to specyficzny serwis. Ma inne podejście do postów i blogowania. Skupia się na krótkich formach, dlatego też zdecydowanie możemy określić go mikroblogiem i polecić tylko osobom szukającym właśnie takiego rozwiązania. Jeśli więc pytasz gdzie możesz "pisać bloga" to skorzystaj z innych serwisów.

Wix

Dzięki Wix możemy stworzyć stronę internetową czy bloga, bez posiadania fachowej wiedzy na temat kodowania i języka HTML. Budujemy swoją stronę korzystając z profesjonalnych narzędzi.
Jeśli prowadzisz firmę, bądź po prostu myślisz o rozpoczęciu sprzedaży na swoim blogu to może być to dobre rozwiązanie dla ciebie. Zwłaszcza, gdy prowadzisz mały biznes, jesteś artystą czy też pisarzem, początkującym blogerem.

Słownik pojęć - co to jest?

pisać bloga, założyć bloga, stworzyć bloga, prowadzić bloga

- posługuję się tutaj różnymi pojęciami, ale zasadniczo oznaczają one to samo

własna domena (własny adres), podpięcie domeny

- korzystając z internetu i przeglądając różne strony na pewno zauważyłeś, że posiadają one swoje adresy. Twój blog również posiadać będzie swój adres. Gdy założysz bloga w darmowym serwisie otrzyma on adres w poddomenie serwisu.

na blogerze otrzyma on końcówkę ____.blogspot.com
na wordpress.com otrzyma końcówkę ____.wordpress.com
na blog.pl otrzyma końcówkę ____.blog.pl

Twój blog nie będzie miał ładnego krótkiego adresu np _____.pl

Aby mieć taki adres, a w zasadzie domenę - musisz ją kupić i podpiąć pod bloga. Większość darmowych serwisów nie pozwala na to. Wyjątkiem jest serwis blogger.com oraz wordpress.com.
Blogger pozwala podpiąć domenę za darmo, natomiast wordpress.com co prawda pozwala na podpięcie, ale pobiera za to dosyć dużą opłatę ok 36$ czyli w zależności od kursu dolara ok 140zł rocznie.

- możliwość podpięcia własnej domeny to bardzo przydatna opcja. Na przykład wtedy gdy zmieniasz serwis, platformę blogową. Dzięki niej nie stracisz czytelników, gdyż nadal będą korzystać oni z tego samego adresu (z tej samej domeny), choć blog fizycznie prowadzony będzie gdzie indziej.


eksport bloga, eksport zawartości bloga

- decydując się prowadzić bloga na darmowej platformie musisz być świadom tego, że nie należy on do ciebie. Może się np zdarzyć, że serwis przestanie działać i blogi zostaną usunięte. Co zrobić w takiej systuacji? No właśnie skorzystać z możliwości eksportu. Zostanie wtedy utworzony plik z zawartością twojego bloga: postami, stronami, komentarzami. Możesz wtedy przejść na inny serwis blogowy i po prostu odtworzyć swojego bloga wczytując plik.
- w pewnym momencie możesz stwierdzić, że obecny serwis ci nie odpowiada. Opcja eksportu ułatwi ci przejście do innego serwisu. Wystarczy wykonać eksport na obecnej platformie a następnie zaimportować plik na platformie nowej, tak by pojawiły się na niej dawne posty/strony. W ten sposób nie musisz tworzyć bloga od początku i zaczynać od zera.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne