Najnowsze


Gdzie najlepiej założyć bloga za darmo?

Myślisz o własnym blogu, ale nie chcesz nic płacić? Dowiedz się, gdzie najlepiej założyć bloga za darmo. Przedstawię Ci wszystkie możliwości i wspólnie wybierzemy najlepszego darmowego bloga dla ciebie.

Bardzo wiele osób planuje założyć, prowadzić, zrobić własnego bloga i zastanawia się jak to zrobić. Od czego zacząć, gdzie warto założyć bloga?


Szukanie serwisu gdzie darmowo założyć bloga
Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać to wcale nie: jak zrobić bloga, ale: gdzie najlepiej założyć bloga? Często pytacie również czy można założyć (prowadzić, mieć) bloga za darmo?
Odpowiedź na drugie pytanie jest prostsza: tak, można mieć blog zupełnie za darmo. Pierwsze pytanie jest trudniejsze, bo odpowiedź zależna jest od wielu czynników. Poniżej postaram się na nie odpowiedzieć.

Gdzie można założyć bloga?

Miejsc, serwisów, platform,  na których można założyć bloga jest obecnie naprawdę wiele. Jak wybrać najlepszy? 

Oto pełna lista platform blogowych wraz z ich porównaniem, wskazaniem zalet i wad:

Gdzie warto założyć i prowadzić bloga za darmo?

Większość serwisów, na których możemy prowadzić bloga oferuje prowadzenie bloga za darmo (płatne są ewentualnie opcje dodatkowe). Czym zatem powinniśmy kierować się wybierając miejsce dla naszego bloga? Czym poszczególne serwisy się różnią? Co jest ważne przy wyborze, a co mniej?

Zanim podejmiesz decyzję koniecznie przeczytaj poniższy przewodnik.

Adres darmowego bloga, a własna domena

Każda strona w Internecie ma swój adres. Adres będzie miał również twój blog. Blog zakładany na darmowych serwisach otrzymuje adres zawierający poddomenę serwisu. A więc twój blog nie będzie miał ładnego, krótkiego adresu np 
 ____.pl

a adres wyglądający np tak (w zależności od wybranego serwisu):
___.blogspot.com
___.wordpress.com
___.blog.pl
___.blox.pl
___.bloog.pl

Istnieją obecnie tylko trzy serwisy darmowe, które umożliwiają zmianę takiego długiego adresu (domeny) na własny krótki:
 • blogger.com
 • wordpress.com
 • tumlr.com
Adres, a w zasadzie domenę, musimy kupić. Darmową zmianę, a fachowo mówiąc podpięcie domeny, wykonasz tylko na Bloggerze. W serwisie wordpress.com jest to operacja płatna ok 13$ rocznie (lub 35$ wraz z domeną).

Blog, który właśnie czytasz, to blog założony w serwisie blogger.com. Ma on adres blogopasja.blogspot.com i tak działał przez dłuższy czas. Adres ten jest dość długi i trudny do zapamiętania, szczególnie dla osób które nie znają serwisu blogger. Dlatego też zdecydowałam się na nadanie mu krótszego adresu. Obecnie działa on również pod krótszym adresem (a w zasadzie domeną) blogia.pl, dzięki temu iż serwis blogger pozwala na taką zmianę.

Być może teraz zupełnie nie interesuje cię całe to zamieszanie z adresem i jest ci obojętne jaki adres będzie miał twój blog. Jeśli zakładasz bloga dla siebie, robienia luźnych notek, pisania pamiętnika to rzeczywiście nie musi interesować cię kwestia domeny. Pamiętaj jednak, że w miarę upływu czasu może się to zmienić i zechcesz bloga rozwijać. Wtedy możliwość przejścia na własną domenę będzie ważna. 


Reklamy wyświetlane przez serwisy blogowe

Cieszymy się iż założyliśmy i prowadzimy bloga za darmo, ale zwykle za tą darmowość płacimy. Co prawda nie pieniędzmi, ale udostępnieniem miejsca na reklamy, na których zarabia właśnie serwis, a nie my. Czyli my piszemy bloga, przyciągamy czytelników, a serwis zarabia na nas wyświetlając im na naszym blogu reklamy.

Jedynym serwisem, który nie wyświetla reklam bez naszej zgody jest:

 • blogger.com
 • blox.pl (tu mam jeszcze wątpliwości)

Małe reklamy znajdujące się pod postami wyświetla wordpress.com. Inaczej jest niestety z blog.pl oraz bloog.pl - tu reklamy są naprawdę duże i mi to już bardzo przeszkadza.


Zarabianie na blogu

 A skoro już mówimy o reklamach to warto pod uwagę wziąć również możliwość zarabiania na blogu. Nawet jeśli teraz planując założenie bloga zupełnie o tym nie myślisz - to uwierz mi, prędzej czy później na pewno pomyślisz o tym i zechcesz nieco dorobić na blogu. Reklamy wyświetlane przez serwis nie tylko zabierają twoją przestrzeń na blogu, czasami wręcz go szpecą - ale mogą również powodować iż wiele firm/marek nie będzie chciała z Tobą współpracować.

Jest jeszcze inna kwestia. Zarabianie na blogu ma różne formy Jedną z nich są sieci reklamowe. Najbardziej popularną i opłacalną jest AdSense, która należy do Google. Warto już teraz zwrócić uwagę czy nasz serwis blogowy oferuje możliwość zarabiania tego typu. W zasadzie żaden darmowy blog nie pozwala na to (bo po co ma to robić, skoro sam może zarobić).

Jedynym serwisem, który oferuje taką możliwość jest:
 • blogger.com

Prosta i łatwość obsługi

Jeżeli jesteśmy początkującym blogerem to kluczową kwestią będzie dla nas również łatwość obsługi. Musimy przecież w miarę szybko ogarnąć wszystko, aby zacząć blogować. Zatem jednym z kryterium wyboru serwisu będzie łatwość obsługi.

W zasadzie wszystkie serwisy blogowe, które miałam okazję testować nie były jakoś specjalnie skomplikowane.

Bardzo prosty jest:

 •  blogger.com
 •  blog.pl - który z racji tego, że działa na platformie wordpress byłby naprawdę kuszącą propozycją (gdyby nie jego wady).


Zmiana wyglądu bloga, szablony do wyboru

Dla osób, które już blogują ważny jest również wygląd (design, szablon, skórka, temat) bloga. Im więcej gotowych szablonów do wyboru tym lepiej. Dobrze też abyśmy nie musieli bawić się w sprawy techniczne, większość blogerów przecież nie zna się na tajnikach tworzenia stron, htmlu czy stylach css.

Pod względem ilości szablonów króluje:
 • wordpress.com
 • blog.pl
 • blogger.comCzasami natkniemy się na problemy z prowadzeniem bloga, będziemy mieli wiele pytań i w związku z tym poszukiwać będziemy pomocy. Warto więc wybrać serwis, z którego korzysta wiele osób i można takową pomoc uzyskać chociażby na forach internetowych. Czyli warto wybierać duże, znane serwisy, które mają dużą liczbę użytkowników i łatwo znaleźć potrzebne informacje.

Najlepsze darmowe blogi

Ponieważ wiele osób zakładając bloga, myśli również o zarabianiu na nim, pierwszym kryterium wyboru serwisu blogowego może (choć oczywiście nie musi) być  brak  reklam.

Czyli mamy już trzy kryteria: blog darmowy,  brak reklam wyświetlanych przez serwis oraz możliwość zarabiania na blogu w postaci np AdSense.

Biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria wydaje mi się, że najlepszym wyborem początkującego blogera jest serwis blogger.com czyli blogspot.com (blogger.com i blogspot.com to to samo).

Możemy na nim założyć bloga i prowadzić bloga za darmo, jest to serwis należący do giganta jakim jest google, nie wyświetla nam bez naszej zgody reklam, korzysta z niego mnóstwo osób na całym świecie, jest prosty, łatwo możemy zmienić wygląd bloga.

Jeśli zdecydujesz się na założenie bloga w serwisie Blogger (inaczej blogspot) skorzystaj z naszego poradnika, prostej instrukcji krok po kroku Jak założyć bloga na blogspot.

Jeśli Blogger cię nie przekonuje koniecznie zobacz nasz poradnik gdzie założyć bloga, by wybrać najlepszy serwis blogowy dla siebie.

Gotowy? Zatem zaczynamy, załóż bloga krok po kroku  jak założyć bloga.


Zdjęcie: WDnet na licencji CC0 

7 komentarzy:

 1. Warto pomyśleć o blogu i zainwestować pierwsze pieniądze we własną domenę .pl i własny serwer. Takie blogi - potrafią naprawdę na siebie zarabiać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację - zawsze warto pomyśleć o własnej domenie. Ale czy również o serwerze ... tu mam wątpliwości. Blog darmowy również potrafi zarabiać, nie ma tu znaczenia platforma, na której "chodzi".

   Jeżeli bloga zakładamy dla celów biznesowych, w sensie chcemy sprzedawać towary lub usługi, to jak najbardziej własny blog na własnych zasadach da nam więcej możliwości

   Usuń
  2. Nie tak szybko! Własną domenę można podpiąć na blogspot (są w sieci poradniki i może to zrobić i laik), natomiast płacenie za hosting, jeśli ma się ograniczone fundusze i każde 50 zł rocznie robi różnicę, to już wyjście dla osób, które zaczęły zarabiać na darmowym blogu

   Usuń
 2. Witam, mam pytanie, czy pomogła by mi Pani w ustawieniu bloga? tzn nagłówka. Nie wiem kompletnie jak to zmienić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam. Wszelkie prośby o pomoc proszę kierować poprzez formularz kontaktowy

   Usuń
 3. A czy nie trzeba w tym celu opłacać jakiegoś abonamentu Google?

  OdpowiedzUsuń

Popularne