Najnowsze


Jak założyć bloga na Wordpress


Oto instrukcja jak założyć bloga na WordPress, która pokaże Ci jak prosto i szybko założyć swojego własnego bloga na wordpressie.
Krok 1. Wejdź na wordpress.com i kliknij Get Started:

Krok 2. Wybierz typ strony
Masz pokazane 4 możliwości. Wybierz pomiędzy blog, website, portfolio jeśli interesuje cię opcja darmowa. Online store – to już opcja płatna.
Trzy darmowe opcje. Jak jest różnica między nimi? Tylko i wyłącznie wyglądu twojej strony/bloga. Nie musisz zastanawiać się teraz nad tym, ponieważ w każdym momencie prowadzenia bloga możesz zmienić wybrany teraz typ, a w zasadzie rodzaj wyglądu czyli szablon/motyw:
  • Start with a blog (Załóż bloga)- szablony, motywy typowo blogowe
  • Start with a website  (Załóż stronę)- bardziej rozbudowane szablony/motywy przypominające bardziej typową stronę internetową niż typowego bloga
  • Start with a portfolio (Załóż portfolio)- wygląd bloga polecany dla fotografów, projektantów … wszystkich, którzy pragną w ładny sposób przedstawić swój dorobek (czyli portfolio)
Teraz pora na wybór adresu dla bloga. W pole Enter a name or keyword wpisujemy naszą propozycję, a poniżej zostają pokazane możliwości.
Jeżeli potrzebujemy bloga darmowego to skupiamy się na pierwszej podpowiedzi oznaczonej Free. Wszystkie inne to są opcje płate, wiążą się z zakupem wybranej domeny (adresu).
Tutaj przykład dla adresu “mojsuperblog”. Propozycja darmowa to: mojsuperblog.wordpress.com:

Oczywiście nie wszystkie adresy będą dostępne, większość naszych pomysłów może być już zajęta. Jeśli wybraliście już swoją nazwę to klikacie na niej.
Krok 3. Wybór opcji darmowej
Mamy teraz różne propozycje abonamentów. Jeśli interesuje nas po prostu blog za darmo to wybieramy opcję pierwszą, czyli Free i klikamy Start with Free. Upewniamy się jeszcze iż “zł 0 for life”:
Krok 4. Zakładanie konta (Create your account):
podaj używany adres email, zaproponuj nazwę i hasło do konta:
Your email address – adres email
Choose a username – nazwa użytkownika
Choose a password – hasło
i klikamy przycisk Continue. Czekamy sekundkę na założenie bloga.
Krok 5. Ustawiamy bloga/stronę internetową
Blog (strona internetowa) została założona. Przechodzimy do niego klikając przycisk View my Site:
Zobaczymy teraz panel administratora z lewej strony, a z prawej naszego bloga. Co dalej? Ustawiamy tytuł bloga, zmieniamy język na język polski …

Zmieniamy ustawienia bloga – opcja Settings

Tytuł i opis strony, bloga

Wybieramy teraz z lewego panelu Settings. Po wprowadzeniu zmian należy kliknąć górny przycisk Save Settings.
Na początku ustawiamy Site Title, czyli tytuł bloga i Site Tagline – czyli opis. Możemy zmienić również ikonkę, a w zasadzie favikonę Site Icon.
Przykładowe ustawienia: tytuł, opis, język, data:
Przykładowe ustawienia na wordpres.com

Zmiana języka na język polski

Język, w którym pisany jest blog
Klikamy niżej w Language: EN English opcję CHANGE.  W otwartym oknie na dole znajduje się pasek:
Suggested languages: Polski English
Klikamy na Polski i klikamy przycisk poniżej Select Language (wybierz język). Jeżeli interesuje cię inny język na górze okna wybierz zakładkę All languages. Pamiętaj o zatwierdzeniu zmian niebieskim przyciskiem znajdującym się na górze po prawej stronie “Save Settings”.: 
Wybieranie języka w wordpress
Język interfejsu, czyli panelu administratora
Klikamy link “Language this blog is primarily written in. You can also modify your interface’s language in your profile.” i wybieramy język w taki sam sposób jak powyżej. Zatwierdzamy zmiany klikając “Save Account Settings”.
Aby wrócić do ustawień strony kliknij na samej górze z lewej strony “My site [Moja witryna]”. Z lewej strony masz nadal panel administracji, zaś w oknie głównym Statystyki strony, a w zasadzie “Aktywność na witrynie”.
Wróć jeszcze do ustawień, by ustawić poprawny czas.

Ustawienie poprawnej daty i godziny

Ustawienia >Strefa czasowa
Settings > Site Timezone 
Klikamy i rozwijamy listę. Wybieramy dla Polski UTC+1 lub na liście szukamy innego wybranego kraju np Europe > Warsaw. Zatwierdzamy zmiany górnym przyciskiem “Zapisz ustawienia”.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Popularne