Najnowsze


Etykiety na blogu: jak dodać, zmienić, usunąć (blogspot, blogger)

Jeśli prowadzisz bloga na blogspot (bloggerze) to po prostu musisz znać pojęcie z nim związane: etykiety. Jeśli jeszcze nie wiesz co to jest, spokojnie, wszystkiego dowiesz się właśnie teraz. Dowiesz się czym są etykiety, dlaczego warto je stosować, oraz bardziej technicznie: jak dodać etykiety, jak je zmienić oraz jak usuwać. Nauczysz się również tworzyć menu składające się właśnie z etykiet.
Gadżet zawierający etykiety, kategorie postów

Do czego na blogu służą etykiety?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu. Sklep może być różny: malutki osiedlowy, a może to wielki supermarket z setką, a może tysiącem produktów. Wchodzisz by kupić konkretną rzecz. A może odwrotnie ... po prostu zajrzysz do niego, zerkniesz czy jest coś interesującego. Jeśli coś ci się spodoba, to wtedy może zdecydujesz się na zakup.

Teraz wyobraź sobie, że już nie jesteś klientem, a właścicielem/kierownikiem nowo powstającego sklepu. Jak ułożysz towary? Wyłożysz z je na stosie na środku sklepu? Raczej nie ... najprawdopodobniej postawisz regały i ułożysz je na półkach/wieszakach. A w jaki sposób je na tych półkach poustawiasz, obojętnie jak leci ... oby się tylko zmieściły? Prawdopodobnie ułożysz je kategoriami, jeśli to sklep spożywczy to ułożysz mleko gdzieś obok jogurtu i masła (dział Nabiał), a warzywa obok owoców (dział Owocowo-Warzywny). Będą też takie produkty, które znajdą się w kilku miejscach, działach. Być może na jednym z regałów znajdą się produkty w promocji (dział Promocje).

Twój blog to właśnie taki sklep, a towarami są posty. Gdy mamy ich tylko kilka nie zastanawiamy się nad ich ułożeniem (choć oczywiście dbamy o to by czytelnik je zauważył i przeczytał, dbamy też o wygląd naszego blogo-sklepu). Gdy jednak liczba postów rośnie, mamy ich kilkadziesiąt a może nawet kilkaset to musimy zatroszczyć się o utworzenie działów z nimi - tak by czytelnik miał szansę do nich dotrzeć.
Umiejętne przyporządkowanie postom etykiet pozwala nam takie działy utworzyć. Nie bójmy się etykiet, eksperymentujmy. Twórzmy kategorie, zmieniajmy, modyfikujmy i jeśli nie są potrzebne usuńmy, a na ich miejsce utwórzmy inne. Pozwólmy blogowi zmieniać się, bo przecież i my się zmieniamy.

Blogspot a etykiety

Do słowa etykiety dodaję słowo kategorie,  bo wg mnie ono lepiej pasuje. Pojęcie kategorie znane jest też posiadaczom blogów na innych platformach blogowych np wordpress.  


Jak przypisać post do działu, kategorii na blogu blogspot?

Uporządkujmy zatem nasze posty. Jak? Przed dodaniem etykiet zastanów się: jakich tematów dotyczą twoje posty, o jakich dziedzinach życia piszesz, o jakich pasjach. Dobrą praktyką jest uporządkować posty w kilka dużych, głównych działów (etykiet). Zacznij właśnie od tych głównych działów, raczej nie powinno być ich więcej niż kilka. Za mało? Spokojnie ... oprócz tych kilku głównych działów możesz tworzyć następne, takie jakby poddziały. Może się zdarzyć, że napiszesz posta i zupełnie nie wiesz gdzie go przyporządkować. Pamiętaj, że post może znaleźć się w kilku działach. Jeśli do żadnego dotychczasowego działu nie pasuje utwórz nowy dział o nazwie np. Inne, czy też Różne.



Jakie działy (etykiety) tworzyć, o jakich nazwach? Tu oczywiście nie podpowiem, bo nie wiem jakiego bloga prowadzisz. Ty wiesz najlepiej o czym piszesz.
Należy jednak pamiętać zawsze o tym, by blog był przyjazny dla wyszukiwarek (wiesz co to jest SEO?). Nigdy nie twórz działu (etykiety), do którego przyporządkujesz wszystkie posty ze swojego bloga. Jest to duży błąd. Pozwól wyszukiwarce np google na to by pracowała dla ciebie, nie przeszkadzaj jej. Dobierz właściwe etykiety, organizując posty w działy (więcej przeczytasz o tym w poście Jak pisać na blogu: SEO).


 Jak dodać etykiety (kategorie, działy) ?

Dosyć ględzenia. Zabieramy się za dodawanie etykiet.
Etykiety dodajemy do postów, podczas tworzenia posta lub jego edycji. Zatem utwórz nowego lub edytuj posta. Po prawej stronie znajdziesz USTAWIENIA POSTA, a w nim ETYKIETY:

Kliknij teraz w opcję ETYKIETY. Jeśli nie dodawałeś jeszcze do tego posta etykiet to zobaczysz puste okienko i pod nim tylko przycisk:

Wpisz teraz nazwę jednego z twoich działów np. Zdrowe odżywianie. Pamiętaj, że post może znajdować się w wielu działach (oby nie we wszystkich). Ponieważ dotyczy on zdrowego odżywiania, ale też odchudzania to dodając kolejną etykietę np Odchudzanie umieszczę go również w tym dziale: 

Blogspot: dodawanie etykiet do postów

Etykietą może być wyraz lub kilka wyrazów. Poszczególne etykiety oddzielamy przecinkiem. 
Możemy nadać wiele etykiet, nie ma ograniczenia co do ilości. Jeśli jednak przesadzimy możemy zobaczyć komunikat:
The combined length of all the labels must be at most 200 characters.
czyli zawartość pola Etykiety nie powinna przekraczać 200 znaków.


Zatwierdzamy zmiany klikając przycisk GOTOWE. Rezultat:

Blogger: jak dodać etykiety

Opublikuj teraz posta, aby etykiety zostały zapisane. Gdzie one teraz są? Wyświetl bloga i utworzonego posta. Jeśli nie modyfikowałeś ustawień stopki posta to pod postem zobaczysz stopkę zawierającą właśnie utworzone etykiety.



Jak usunąć etykiety ?

Jeżeli  chcemy usunąć etykietę nadaną określonemu postowi to wystarczy wejść w jego Edycję, kliknąć w pole Etykiety i usunąć niepotrzebny wpis np. odchudzanie.

Jak zmienić etykiety ?

Jeżeli chcemy zmodyfikować etykiety nadane już postom to czeka nas praca polegająca na usunięciu etykiet dotychczasowych i wprowadzeniu nowych.
Należy edytować poszczególne posty i kolejno usuwać stare, niepotrzebne etykiety, wprowadzając jednocześnie nowe. Nie mamy innej możliwości, nie ma tu żadnego automatu. Jedyne ułatwienie to możliwość szybkiego wyszukania postów poprzez wybór etykiety.


Jak dodać etykiety do stron?

I jeszcze jedno. Etykiety dodajemy tylko do postów. To jedna z różnic między postami a stronami.
Jeżeli jednak interesuję Cię po prostu utworzenie paska menu (stron) z etykietami spójrz poniżej.

Jak zrobić menu zawierające etykiety?

Przyporządkowaliśmy etykiety do postów, czyli inaczej mówiąc przyporządkowaliśmy posty do działów. Teraz działy te (czyli etykiety) możemy wykorzystać do tworzenia menu.

Tutaj omówione dokładnie: Jak zrobić menu zawierające etykiety? Menu a etykiety blogspot. Zwróć szczególną uwagę na Krok 5.


Aktualizacja: 23 marca 2016


 
Jak ukryć etykiety pod postem?
Jak dodać widget Etykiety?

32 komentarze:

 1. Cześć!
  Słyszałam, że robisz szablony na zamówienie. Czy mogłabyś mi zrobić?
  Proszę o szybką odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odezwij się poprzez formularz KONTAKT umieszczony w prawym pasku bocznym tego bloga

   Usuń
 2. Dziękuję z całego serca, świetnie tłumaczysz i bardzoooo mi pomogłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. proszę dopisz jak usunąć

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja chciałam etykiety pod nazwą posta zmieniłam w układzie a są nadal na dole :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć, sporo opowiedziałaś o etykietach, ale czy wiesz może jak wygląda sprawa z wyświetlaniem postów z etykietą np. 12m+ lub podobnych z plusem na końcu? U mnie na blogu nie działa - pokazuje mi, że nie ma takich postów, a są. Zmieniłam etykietę na 12m i wyświetlają się normalnie. Spotkałaś się z czymś takim? Może wiesz, jak to obejść, pozostawiając etykietę w oryginale? Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdziłam, rzeczywiście jest problem z etykietą np "12+", gdyż zawiera ona znak inny niż litery, cyfry i nie może być prawidłowo wyświetlona w adresie, więc znak + jest usuwany.

   Rozwiązaniem jest używanie tak jak piszesz etykiety np "12" lub "12plus". I teraz: jeśli zależy ci np na wyświetleniu etykiet na pasku bocznym to zamiast gadżetu Etykiety użyj gadżetu Linki, wklej adres etykiety ale jako tekst wyświetlany wpisz co chcesz np właśnie "12+"

   Usuń
 6. Świetnie piszesz i przydatne rzeczy, mogę sie czegoś dowiedzieć o tym świecie blogowanie. Ja dopiero zaczynam nawet nie wiem czy dobrze zrobiłem że założyłem to ustroistwo :P

  OdpowiedzUsuń
 7. A jeśli chciałabym usunąć WSZYSTKIE etykiety? Jest na to jakiś sposób?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. .post-labels {display: none;}
   musisz do dodac w specjalnych arkuszach CSS w 'dostosuj szablon'.
   wtedy mozesz dalej etykiety dodawac i beda sie linkowac na google ale nie beda sie wyswietlac w postach.

   Usuń
  2. Hmm.. Ale przecież to zablokuje tylko wyświetlanie etykiet. I to wszystkich. A ja bym chciała zablokować stare, a nowe uwidocznić jako kategorie

   Usuń
  3. Niestety nie ma szybkiego sposobu - należy edytować każdy post i pousuwać zbędne etykiety, jednocześnie wprowadzając te potrzebne

   Usuń
  4. Tak też myślałam, dzięki za informację. Lecę kasować te etykiety - może nie będzie aż tak strasznie ;)

   Usuń
 8. Dziękuję za bardzo przydatne informacje, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. A jak zmienic czcionke etykiety? - wielkosc , rodzaj , kolor etc??? dzieki za podpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 10. Super wytłumaczyłaś i bardzo pomogłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuje za wytłumaczenie super ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie do końca. Jak się chce zmienić etykietę, bo można wysortować wszystkie posty z daną etykietą, zaznaczyć jest hurtowo krzyżykiem, kliknąć Nowa etykieta i wpisać jej nazwę. Wtedy trzeba faktycznie usunąć te stare post po poście, ale chociaż już nowej nie trzeba wybierać dla każdego.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super porady! Dzięki! :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Super!! Korzystam z Pani postów, są bardzo przydatne:)Czas zacząć tworzyć bloga na poważnie:)Dzięki!!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam, użyteczny post!
  Zastosowałam skutecznie na swoim blogu.
  Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie wiem co robię źle :( etykieta na dole mi się wyświetla poprawnie, ale jak wchodzę na górze w kartkę z nazwą danej etykiety to nic mi się nie wyświetla. Poradzisz?

  OdpowiedzUsuń
 17. Robię wszystko tak jak napisałaś jednak po kliknięciu w utworzoną zakładkę z etykiety nic się nie wyświetla jedynie komunikat witryna jest nieosiągalna. jak na to zaradzić ?

  OdpowiedzUsuń
 18. Wielkie dzięki za to, że piszesz tak prostym i zrozumiałym językiem o rzeczach, które do tej pory wydawały mi się bardzo trudne. Nie miałam pojęcia, że blogowanie jest takie fajne!

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy mogłabyś wytłumaczyć jak zrobić takie menu jak na zdjęciu? Tam na szarym tle z ciemno-różowymi etykietami, z napisem ,,Kategorie". Bo to w linku to chyba górne rozwijane menu...

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam. Jestem początkujący i dopiero stawiam pierwsze kroki w prowadzeniu bloga i mam pewien problem, którego nie potrafię rozwiązać. Może pomożesz? Ostatnio stworzyłem górne menu i chciałem aby dane posty przypisać (poprzez etykiety) do danej kategorii/zakładki. Za pierwszym razem wszystko wyszło super. Wchodzę w kategorię "środki czystości i kosmetyki" i ładnie widać nazwę posta "Dezodoranty" do którego mogę wejść po kliknięciu na niego. Gdy do innego posta "Środki czystości" przypisałem tą samą etykietę "środki czystości i kosmetyki" to już nie widać tego posta w kategorii/zakładce "środki czystości i kosmetyki". Nie rozumiem dlaczego wtedy zadziałało a teraz nie. W czym popełniam błąd?
  Pozdrawiam Mariusz

  http://zycnaplanecieziemia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Popularne