Najnowsze


Disqus: co to jest i jak zainstalować komentarze na blogu blogspot

Dzisiaj o komentarzach na blogach  i platformie Disqus. Co to jest Disqus i jak go dodać i skonfigurować na blogu blogspot (blogger).

Na blogspocie możemy korzystać ze standardowych komentarzy, albo włączyć komentarze Google. Możemy również użyć innych, zewnętrznych systemów.

Disqus: co to jest?

Disqus to właśnie taki zewnętrzny system. Zdobywa on coraz większą popularność na blogach. Coraz częściej pojawia się na blogach blogger/blogspot, ale również Wordpress oraz innych stronach.
Komentarze na blogu przy włączonym Disqus. Różne możliwości komentowania
Tutaj pokazuję komentarze za pomocą właśnie Disqusa. Aby dodać komentarz użytkownik może posłużyć się kontem Facebook, Twitter, Google+ lub kontem Disqus'a. Jeśli nie mamy żadnego z tych kont możemy od razu założyć konto na Disqus (uzupełnić pola Nazwa, email i hasło).
Jeżeli właściciel bloga na to pozwoli to możemy komentować również jako Gość (coś podobnego do opcji Anonimowo na blogerze), czyli nie posiadając żadnego z kont, wystarczy oznaczyć opcję Wolę pisać jako gość.


Co nam daje Disqus: plusy i minusy

Plusy:
Największym plusem jest jego rosnąca popularność, coraz więcej osób, bloggerów posiada konta na Disqusie. Dodając więc Disqusa otwieramy się na innych blogerów, nasz blog nie jest przecież przeznaczony tylko dla "blogspotowców". Chętniej będzie komentowany chociażby przez blogujących na Wordpressie - disqus bowiem usuwa podziały.
Kolejnym plusem jest możliwość wykorzystania różnych kont. Nie musi być to już tyko konto Blogger, Google+, czy Wordpress, ale również Facebook'owe czy Twitter'a.

Minusy:
dla mnie poważnym minusem jest to, że jest to właśnie system zewnętrzny. Komentarze przechowywane są poza bloggerem i należy poczekać na ich załadowanie na bloga. Obawiam się również sytuacji, gdy disqus np zawiesił by swoją działalność, albo np zażądał opłat za korzystanie z niego.
Drugim minusem jest brak możliwości komentowania poprzez Bloggera. Czyli dotychczasowa możliwość komentowania z konta Blogger znika i  w jej miejsce pojawia się tylko możliwość komentowania poprzez Disqus (a właściwie tak jak pisałam wyżej Disqus, Facebook, Twitter ...).

Ostatnio jednak potestowałam ten system i trochę moje obawy wygasły (choć nie do końca). Otóż przy włączeniu opcji Sync, czyli synchronizacji, komentarze wędrują również do Bloggera. Czyli w razie np wycofania się z Disqusa nie stracimy wszystkich komentarzy, nadal są one przechowywane również  na blogspocie.
Minusem dla niektórych może być obawa przed reakcją innych bloggerów mających swe blogi na blogspot. Czy będą oni nadal nas komentować...

Warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy oraz przyjrzeć się jak wygląda sam proces intalacji na blogu. Instalacja jest prosta, pamiętajmy tylko by wykonać wszystkie kroki, aby potem nie pojawiły się jakieś "niespodzianki"

Założenie konta na stronie Disqus

Zaczynamy od założenia konta (jeżeli go nie mamy) na stronie disqus: https://disqus.com/admin/signup/. Standardowa rejestracja, podajemy nazwę użytkownika, email i hasło. Określamy tytuł dla strony, który będzie potem widoczny w panelu oraz określamy kategorię bloga:
Rejestracja, założenie konta na disqusie
Przechodzimy dalej (Next) i wybieramy stronę/platformę na której prowadzony jest nasz blog, czyli Blogger:
Różne platformy blogowe, cms możliwe do wyboru

Po wybraniu Bloggera otrzymujemy instrukcje, by wykonać kolejno 3 kroki (poniżej). Nie zamykajmy tej strony, po wykonaniu kroku 1 wrócimy tu by wykonać kolejne.

Instalacja komentarzy Disqus na blogu blogspot/blogger

KROK 1. Włączenie komentarzy Disqus (dodanie gadżetu na Bloggera)

Zaczynamy od kliknięcia przycisku w 1: Add ... to my Blogger site:

Kolejne 3 kroki do wykonania w celu prawidłowej instalacji na blogu blogspot

Po kliknięciu zostajemy przeniesieni na Bloggera. Z listy Wybierz bloga wybieramy bloga. możemy też zmienić pole Tytuł, jest to po prostu tytuł gadżetu potem widoczny w Układ:
Dodawanie gadżetu komentarzy Disqus na blogspot

Po kliknięciu Dodaj gadżet zostajemy przeniesieni do Układ i możemy przesunąć gadżet:
Gadżet Disqus już na blogu widoczny w Układ

Krok 1 już za nami. Wracamy do strony disqus.

KROK 2: Import dotychczasowych komentarzy z bloga  i synchronizacja komentarzy

Rozpoczynamy krok 2.

Klikamy teraz w kroku 2 opcję Tools > Import w  Import your existing Blogger comments into Disqus at Tools > Import.

Import komentarzy i synchronizacja - jeszcze nie wykonane
Mamy dwie czynności do wykonania:

Import comments from Blogger - import dotychczasowych komentarzy z Blogger'a
Enable syncing - włączenie synchronizacji komentarzy. Komentarze dodawane poprzez Disqusa są również dodawane jako komentarze Bloggera. Jeżeli będziemy chcieli wycofać się z Disqusa to opcja ta nam się naprawdę przyda.

Zezwalamy na dostęp do Bloggera klikając Zezwól i wybieramy z listy naszego bloga. Tu już po imporcie i synchronizacji:
Dwa przyciski zawierające opcję importu komentarzy z blogspota oraz synchronizacji komentarzy

KROK 3: Poprawienie znaczników meta dla kompatybilności z przeglądarką Internet Explorer

Dodawanie kodu HTML do Disqus'a by prawidłowo wyświetlał się w przeglądarce Internet Explorer

Klikamy teraz See instructions here i sprawdzamy czy nasz szablon zawiera podany wiersz (szukamy go na początku szablonu). Jeśli tak, postępujemy zgodnie z instrukcją, by disqus na blogu wyświetlał się prawidłowo również w przeglądarce Internet Explorer.
Jak korzystałam z nowoczesnego szablonu, więc tego kroku nie musiałam wykonywać.

Sprawdzamy działanie

I to już koniec, włączyliśmy komentarze Disqus na naszym blogu. Sprawdzamy jak to wszystko wygląda.

Disqus po polsku

Możemy teraz przejść do ustawień i dostosować Disqusa do naszych wymagań i gustu.
Pokazane komentarze na blogu z zainstalowanym Disqusem, zaraz po instalacji widać język anglieski

Pierwszą czynnością, którą warto wykonać to ustawić język. Przechodzimy do Settings > Basic, przewijamy nieco w dół do części Site Identity i w polu Language wybieramy język. Ja ustawiam Polski, by mieć "disqus polski":

Wybór opcji, ustawianie disqusa by na blogu był po polsku

Odświeżamy bloga i sprawdzamy jak wyglądają komentarze. Oto u mnie już Disqus po polsku:
Komentarze na blogu Disqusem po polsku

Oczywiście Disqus ma jeszcze wiele innych możliwości konfiguracji. Jeżeli jesteście zainteresowani dalszą częścią dajcie znać w komentarzach.

18 komentarzy:

 1. Ja bardzo chętnie dowiedziałabym się o innych możliwościach konfiguracji :) Aktualnie zastanawiam się nad możliwościami przeniesienia komentarzy na zewnętrzną witrynę i właśnie disqus wydaje się najlepszym wyborem- szkoda tylko że właśnie użytkownicy bloggera są tu pominięci, bo nie ukrywajmy że to główni komentujący na wszelkich blogach stojących na blogspocie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę ratuje sytuację możliwość komentowania poprzez konto Google+. Niestety nie wszyscy blogujący na blogspocie decydują się na profil Google.
   Może być mniej komentarzy, ale należy się zastanowić czy naprawdę nam to przeszkadza. Bo Disqus to także mniej komentarzy ze spamem, więcej bardziej wartościowych komentarzy

   Usuń
 2. Ja mam zawsze problem z tym disqusem. Miałam kiedyś przez chwilę bloga na tumblr ale tam można komentarze zostawiać tylko przez disqus, którego tam nie mogłam zainstalować. Przez to musiałam bloga z tumblra przenieść na blogspot, chociaż tumblr mi bardziej pasował. I na blogspocie też jakoś nie mogę dodać. Mam konto ale nie mogę dodać. Na szczęście można na blogspocie innymi sposobami komentować. Czy możesz mi napisać jak dodać disqus na blogspota jak już mam założone konto i nie wiem gdzie jest ta instalacja?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ok już mi się udało dodać Disqus na bloggera. Mam jednak pytanie. Czy komentarze teraz można dodawać zarówno z bloggera i jak i disqusa (wedle uznania)? Bo na blogu nie mam teraz możliwości przełączenia się na dodawanie komentarzy bloggera. Mam tylko dodawanie komentarzy z disqusa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, decydując się na Disqus rezygnujemy z komentarzy Bloggera. Dlatego decyzja o przejściu na ten system wymaga rozważenia wszystkich za i przeciw.

   Usuń
  2. Szkoda, że nie napisałaś tego w poście ;) chyba, że przeoczyłam ;)

   Usuń
 4. Fajnie, ciekawie opisujesz praktyczne wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem fanką disqusa, ale ostatnio mi podpada, bo czasami nie widać komentarzy, nie wiem o co chodzi, bo różnie z tym bywa. Słyszałaś może o tym problemie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wielkie dzięki za ten poradnik <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem dlaczego, ale mi nie działa :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mogę znaleźć żadnych sensownych informacji w sieci, ale ostatnimi czasy disuqs ma problem z synchronizacją komentarzy. Komentarze dodawane poprzez Disqusa nie są dodawane jako komentarze Bloggera. Ktoś o tym słyszał? Da się to jakoś obejść? Boje się, że gdy będę chciała zrezygnować z disqus, wszystkie komentarze przepadną.

  OdpowiedzUsuń
 9. nie mogę zmienić języka na polski... tzn zaznaczam tam na koncie disqusa język polski ale gdy wchodzę na bloga to go nie mam, tzn. jest ale częsciowo zamiast dołącz do dyskusji mam join to comment, mam poleć ale już np. zamiast udostępnij to mam share itp.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie działa mi krok pierwszy- dodanie widgetu disqus. Po kliknięciu dodaj przenosi mnie do układu bloga ale nigdzie nie widzę samego widgetu możliwego do przesunięcia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem przekonany, że ten blog powinien znajdować się znacznie wyżej. Fajnie opracowane artykuły.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kurczę, mam problem. Na komputerze disqus działa normalnie, ale gdy wchodze na stronę mobilną mojego bloga na bloggerze to wyświetlają się stare komentarze i komentowanie przez bloggera :| o co tu chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 13. Dodałam na mojej "Kurpiance w wielkim świecie", dziękuję. Mam jednak problem - w momencie, kiedy chcę zaimportować stare komentarze i jestem na etapie potwierdzania, że tak, z tego właśnie mojego bloga chcę je zaimportować, wyskakuje mi błąd: Strona http-www-kurpiankawwielkimswie... nie działa

  Strona http-www-kurpiankawwielkimswie... spowodowała zbyt wiele przekierowań.
  Usuń pliki cookie.
  ERR_TOO_MANY_REDIRECTS

  Co zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 14. Synchronizacja komentarzy, aby zapisywały się też na bloggerze, gdzie mogę sprawdzić czy rzeczywiście się zapisują?

  OdpowiedzUsuń

Popularne