Na blogspocie możemy korzystać ze standardowych komentarzy, albo włączyć komentarze Google. Możemy również użyć innych, zewnętrznych systemów.
Disqus: co to jest?
Disqus to właśnie taki zewnętrzny system. Zdobywa on coraz większą popularność na blogach. Coraz częściej pojawia się na blogach blogger/blogspot, ale również Wordpress oraz innych stronach.Tutaj pokazuję komentarze za pomocą właśnie Disqusa. Aby dodać komentarz użytkownik może posłużyć się kontem Facebook, Twitter, Google+ lub kontem Disqus'a. Jeśli nie mamy żadnego z tych kont możemy od razu założyć konto na Disqus (uzupełnić pola Nazwa, email i hasło).
Jeżeli właściciel bloga na to pozwoli to możemy komentować również jako Gość (coś podobnego do opcji Anonimowo na blogerze), czyli nie posiadając żadnego z kont, wystarczy oznaczyć opcję Wolę pisać jako gość.
Co nam daje Disqus: plusy i minusy
Plusy:Największym plusem jest jego rosnąca popularność, coraz więcej osób, bloggerów posiada konta na Disqusie. Dodając więc Disqusa otwieramy się na innych blogerów, nasz blog nie jest przecież przeznaczony tylko dla "blogspotowców". Chętniej będzie komentowany chociażby przez blogujących na Wordpressie - disqus bowiem usuwa podziały.
Kolejnym plusem jest możliwość wykorzystania różnych kont. Nie musi być to już tyko konto Blogger, Google+, czy Wordpress, ale również Facebook'owe czy Twitter'a.
Minusy:
dla mnie poważnym minusem jest to, że jest to właśnie system zewnętrzny. Komentarze przechowywane są poza bloggerem i należy poczekać na ich załadowanie na bloga. Obawiam się również sytuacji, gdy disqus np zawiesił by swoją działalność, albo np zażądał opłat za korzystanie z niego.
Drugim minusem jest brak możliwości komentowania poprzez Bloggera. Czyli dotychczasowa możliwość komentowania z konta Blogger znika i w jej miejsce pojawia się tylko możliwość komentowania poprzez Disqus (a właściwie tak jak pisałam wyżej Disqus, Facebook, Twitter ...).
Ostatnio jednak potestowałam ten system i trochę moje obawy wygasły (choć nie do końca). Otóż przy włączeniu opcji Sync, czyli synchronizacji, komentarze wędrują również do Bloggera. Czyli w razie np wycofania się z Disqusa nie stracimy wszystkich komentarzy, nadal są one przechowywane również na blogspocie.
Minusem dla niektórych może być obawa przed reakcją innych bloggerów mających swe blogi na blogspot. Czy będą oni nadal nas komentować...
Warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy oraz przyjrzeć się jak wygląda sam proces intalacji na blogu. Instalacja jest prosta, pamiętajmy tylko by wykonać wszystkie kroki, aby potem nie pojawiły się jakieś "niespodzianki"
Założenie konta na stronie Disqus
Zaczynamy od założenia konta (jeżeli go nie mamy) na stronie disqus: https://disqus.com/admin/signup/. Standardowa rejestracja, podajemy nazwę użytkownika, email i hasło. Określamy tytuł dla strony, który będzie potem widoczny w panelu oraz określamy kategorię bloga:Przechodzimy dalej (Next) i wybieramy stronę/platformę na której prowadzony jest nasz blog, czyli Blogger:
Po wybraniu Bloggera otrzymujemy instrukcje, by wykonać kolejno 3 kroki (poniżej). Nie zamykajmy tej strony, po wykonaniu kroku 1 wrócimy tu by wykonać kolejne.
Instalacja komentarzy Disqus na blogu blogspot/blogger
KROK 1. Włączenie komentarzy Disqus (dodanie gadżetu na Bloggera)
Zaczynamy od kliknięcia przycisku w 1: Add ... to my Blogger site:
Po kliknięciu zostajemy przeniesieni na Bloggera. Z listy Wybierz bloga wybieramy bloga. możemy też zmienić pole Tytuł, jest to po prostu tytuł gadżetu potem widoczny w Układ:
Po kliknięciu Dodaj gadżet zostajemy przeniesieni do Układ i możemy przesunąć gadżet:
Krok 1 już za nami. Wracamy do strony disqus.
KROK 2: Import dotychczasowych komentarzy z bloga i synchronizacja komentarzy
Rozpoczynamy krok 2.
Klikamy teraz w kroku 2 opcję Tools > Import w Import your existing Blogger comments into Disqus at Tools > Import.
Mamy dwie czynności do wykonania:
Import comments from Blogger - import dotychczasowych komentarzy z Blogger'a
Enable syncing - włączenie synchronizacji komentarzy. Komentarze dodawane poprzez Disqusa są również dodawane jako komentarze Bloggera. Jeżeli będziemy chcieli wycofać się z Disqusa to opcja ta nam się naprawdę przyda.
Zezwalamy na dostęp do Bloggera klikając Zezwól i wybieramy z listy naszego bloga. Tu już po imporcie i synchronizacji:
KROK 3: Poprawienie znaczników meta dla kompatybilności z przeglądarką Internet Explorer
Klikamy teraz See instructions here i sprawdzamy czy nasz szablon zawiera podany wiersz (szukamy go na początku szablonu). Jeśli tak, postępujemy zgodnie z instrukcją, by disqus na blogu wyświetlał się prawidłowo również w przeglądarce Internet Explorer.
Jak korzystałam z nowoczesnego szablonu, więc tego kroku nie musiałam wykonywać.
Jak korzystałam z nowoczesnego szablonu, więc tego kroku nie musiałam wykonywać.
Sprawdzamy działanie
I to już koniec, włączyliśmy komentarze Disqus na naszym blogu. Sprawdzamy jak to wszystko wygląda.
Disqus po polsku
Możemy teraz przejść do ustawień i dostosować Disqusa do naszych wymagań i gustu.
Pierwszą czynnością, którą warto wykonać to ustawić język. Przechodzimy do Settings > Basic, przewijamy nieco w dół do części Site Identity i w polu Language wybieramy język. Ja ustawiam Polski, by mieć "disqus polski":
Odświeżamy bloga i sprawdzamy jak wyglądają komentarze. Oto u mnie już Disqus po polsku:
Oczywiście Disqus ma jeszcze wiele innych możliwości konfiguracji. Jeżeli jesteście zainteresowani dalszą częścią dajcie znać w komentarzach.
Pierwszą czynnością, którą warto wykonać to ustawić język. Przechodzimy do Settings > Basic, przewijamy nieco w dół do części Site Identity i w polu Language wybieramy język. Ja ustawiam Polski, by mieć "disqus polski":
Odświeżamy bloga i sprawdzamy jak wyglądają komentarze. Oto u mnie już Disqus po polsku:
Oczywiście Disqus ma jeszcze wiele innych możliwości konfiguracji. Jeżeli jesteście zainteresowani dalszą częścią dajcie znać w komentarzach.
Ja bardzo chętnie dowiedziałabym się o innych możliwościach konfiguracji :) Aktualnie zastanawiam się nad możliwościami przeniesienia komentarzy na zewnętrzną witrynę i właśnie disqus wydaje się najlepszym wyborem- szkoda tylko że właśnie użytkownicy bloggera są tu pominięci, bo nie ukrywajmy że to główni komentujący na wszelkich blogach stojących na blogspocie.
OdpowiedzUsuńTrochę ratuje sytuację możliwość komentowania poprzez konto Google+. Niestety nie wszyscy blogujący na blogspocie decydują się na profil Google.
UsuńMoże być mniej komentarzy, ale należy się zastanowić czy naprawdę nam to przeszkadza. Bo Disqus to także mniej komentarzy ze spamem, więcej bardziej wartościowych komentarzy
Ja mam zawsze problem z tym disqusem. Miałam kiedyś przez chwilę bloga na tumblr ale tam można komentarze zostawiać tylko przez disqus, którego tam nie mogłam zainstalować. Przez to musiałam bloga z tumblra przenieść na blogspot, chociaż tumblr mi bardziej pasował. I na blogspocie też jakoś nie mogę dodać. Mam konto ale nie mogę dodać. Na szczęście można na blogspocie innymi sposobami komentować. Czy możesz mi napisać jak dodać disqus na blogspota jak już mam założone konto i nie wiem gdzie jest ta instalacja?
OdpowiedzUsuńOk już mi się udało dodać Disqus na bloggera. Mam jednak pytanie. Czy komentarze teraz można dodawać zarówno z bloggera i jak i disqusa (wedle uznania)? Bo na blogu nie mam teraz możliwości przełączenia się na dodawanie komentarzy bloggera. Mam tylko dodawanie komentarzy z disqusa...
OdpowiedzUsuńNiestety, decydując się na Disqus rezygnujemy z komentarzy Bloggera. Dlatego decyzja o przejściu na ten system wymaga rozważenia wszystkich za i przeciw.
UsuńSzkoda, że nie napisałaś tego w poście ;) chyba, że przeoczyłam ;)
UsuńFajnie, ciekawie opisujesz praktyczne wskazówki.
OdpowiedzUsuńJestem fanką disqusa, ale ostatnio mi podpada, bo czasami nie widać komentarzy, nie wiem o co chodzi, bo różnie z tym bywa. Słyszałaś może o tym problemie?
OdpowiedzUsuńWielkie dzięki za ten poradnik <3
OdpowiedzUsuńNie wiem dlaczego, ale mi nie działa :(
OdpowiedzUsuńNie mogę znaleźć żadnych sensownych informacji w sieci, ale ostatnimi czasy disuqs ma problem z synchronizacją komentarzy. Komentarze dodawane poprzez Disqusa nie są dodawane jako komentarze Bloggera. Ktoś o tym słyszał? Da się to jakoś obejść? Boje się, że gdy będę chciała zrezygnować z disqus, wszystkie komentarze przepadną.
OdpowiedzUsuńnie mogę zmienić języka na polski... tzn zaznaczam tam na koncie disqusa język polski ale gdy wchodzę na bloga to go nie mam, tzn. jest ale częsciowo zamiast dołącz do dyskusji mam join to comment, mam poleć ale już np. zamiast udostępnij to mam share itp.
OdpowiedzUsuńNie działa mi krok pierwszy- dodanie widgetu disqus. Po kliknięciu dodaj przenosi mnie do układu bloga ale nigdzie nie widzę samego widgetu możliwego do przesunięcia.
OdpowiedzUsuńJestem przekonany, że ten blog powinien znajdować się znacznie wyżej. Fajnie opracowane artykuły.
OdpowiedzUsuńDzięki!!! :)
OdpowiedzUsuńKurczę, mam problem. Na komputerze disqus działa normalnie, ale gdy wchodze na stronę mobilną mojego bloga na bloggerze to wyświetlają się stare komentarze i komentowanie przez bloggera :| o co tu chodzi?
OdpowiedzUsuńDodałam na mojej "Kurpiance w wielkim świecie", dziękuję. Mam jednak problem - w momencie, kiedy chcę zaimportować stare komentarze i jestem na etapie potwierdzania, że tak, z tego właśnie mojego bloga chcę je zaimportować, wyskakuje mi błąd: Strona http-www-kurpiankawwielkimswie... nie działa
OdpowiedzUsuńStrona http-www-kurpiankawwielkimswie... spowodowała zbyt wiele przekierowań.
Usuń pliki cookie.
ERR_TOO_MANY_REDIRECTS
Co zrobić?
Synchronizacja komentarzy, aby zapisywały się też na bloggerze, gdzie mogę sprawdzić czy rzeczywiście się zapisują?
OdpowiedzUsuńWitam. Zdaję sobie sprawę, że ten post jest starszy, ale mimo wszystko nieaktualny. Poszukuję ustawień na język polski. Nie znajduję u siebie wspomnianego "basic". Z góry dziękuję za pomoc.
OdpowiedzUsuńaha
OdpowiedzUsuń