Najnowsze


Jak przenieść bloga z blog.pl na Blogger/Blogspot


Jeśli Onet likwiduje właśnie Twojego bloga i zastanawiasz się jak przenieść bloga z blog.pl na Bloggera, to zapraszam. Przedstawiam kilka sposobów na przeniesienie bloga na blogspot.
Właśnie się krzywisz … blogger? Ano właśnie. Nie jest to wcale zły pomysł. Choć przyzwyczajony do WordPressa będziesz miał trudniejsze zadanie. Musisz jednak przyznać, że nie łatwo odrzucić bloggerową możliwość podpięcia za darmo własnego adresu. Nie można było tego zrobić na blog.pl i stąd dzisiaj poniekąd masz problem, jak wraz z blogiem przenieść też czytelników. Gdybyś pisał pod swoim własnym adresem (domeną) to problemu by nie było.
Blogger – jeśli dosyć masz reklam na swoim blogu, z których zupełnie nic nie masz. Co prawda wordpress.com wyświetla je subtelniej niż blog.pl – są małe i pod wpisami …. to pomimo tego, czyż nie miło by było, gdyby pieniążki trafiały do Ciebie?
Może warto spróbować i przecierpieć niektóre aspekty Bloggera.

Jak przenieść bloga z Blog.pl na Blogger.com

Kilka sposobów jak sobie z przeprowadzką poradzić. Oczywiście jednym z kroków będzie zawsze założenie bloga na Blogerze. Nie jest to jednak trudne i zajmie ci dosłownie 5 minut. Prosta instrukcja tutaj: jak założyć bloga na Blogerze.
Blog założony, więc pora przenieść wpisy i strony. Poniżej podaję kilka sposób jak takie przeniesienie wykonać. Sposób 1 polega na skorzystaniu z konwertera plików, który dostępny jest na stronie. Nie wiem na ile strona jest bezpieczna

Sposób 1

To bardzo szybki sposób na przeniesienie bloga.
Krok 1. Eksport zawartości bloga blog.pl
Zaloguj się. Wybierz opcję Eksport, oznacz Wszystkie treści i kliknij przycisk Pobierz plik eksportu:
Jeżeli blog ma bardzo dużo treści (wpisów/stron) to może powstać bardzo duży plik, który trudno będzie wczytać na Bloggera. Dlatego mamy możliwość podzielenia treści na części i wyeksportowania np samych wpisów i samych Stron. Powstanie nam wtedy dwa pliki, które kolejno możemy wczytać na Bloggera.  Gdy plik z wpisami jest również za duży – macie możliwość znowu podzielenia go na kilka mniejszych. Wystarczy wybrać odpowiednie kryteria.

Aby pobrać zawartość bloga klikamy Pobierz plik eksportu i zapisujemy plik na dysku.

Krok 2. Konwersja pliku
Niestety pliku tego nie da się, od tak sobie, zaimportować na Bloggera. Musimy wykonać konwersję na format obsługiwany przez Bloggera.
Konwersję taką możesz wykonać na stronie:
http://www.wordpress-to-blogger-converter.appspot.com/
Zaznaczam, że nie znam autora strony i jego zamiarów. Dlatego dobrze jeśli dysponujesz programem antywirusowym.
Po wejściu na stronę wystarczy kliknąć Wybierz plik i wskazać wcześniej zapisany plik. Następnie wykonujemy konwersję klikając przycisk Convert. Plik zapisujemy na dysku.
Jeśli macie kilka plików z eksportu kolejno je konwertujecie i zapisujecie.
Konwersja pliku z wordpress na blogger
Krok 3. Importujemy plik na Bloggerze
Teraz będąc na Blogerze klikamy Ustawienia, wybieramy Inne  i klikamy przycisk Zaimportuj zawartość. Wskazujemy plik i wykonujmy import:

Import pliku z zawartością bloga blog.pl
Krok 4. Obrazy i inne multimedia
W tym momencie blog powinien wypełnić się treścią. Twoje wpisy to teraz Posty i tu możesz edytować ich treść. Pojawią się też obrazy/zdjęcia, jednak są to obrazy pochodzące z twojego starego bloga. Jeśli blog na blog.pl zostanie usunięty, usunięte zostaną również obrazy (mulitmedia). A wtedy znikną one również z twojego nowego bloga, Bloggera.
Krok 4. Sprawdzamy i poprawiamy linki
Pora teraz na sprawdzenie czy wszystko działa prawidłowo. Przejrzyj wpisy,posty i sprawdź linki, czy nie kierują do twojego starego bloga. Zmień je tak, by kierowały na bloga na Bloggerze.
Krok 5. Przekierowanie z bloga blog.pl na nowego bloga
Wszystko już gotowe, więc teraz ostatni bardzo ważny krok. Treści są przeniesione, więc pora przekierować starego bloga na nowy. Inaczej mówić chcemy, aby czytelnik który wszedł na bloga np *****.blog.pl został automatycznie przeniesiony na nowego bloga *****.blogspot.com. Niestety Onet nie dał nam do tego żadnego narzędzia i pozostawił nas tu na pastwę losu.
Uwaga. Ważne jest to, aby te dwa blogi z tą samą treścią funkcjonowały jak najkrócej. Inaczej powiem Google odnotuje powielenie treści i obniży im totalnie pozycje w wyszukiwarce. Dlatego jak najszybciej wykonujemy przekierowania.
Przekierowanie 301
już niedługo …

Sposób 2

Przenosimy bloga ręcznie, czyli kopiujemy kolejno zawartość postów i stron.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Popularne