Najnowsze


Jak usunąć, poprawić błędy związane z HTTPS na blogu Blogger

Całkiem niedawno Blogger wprowadził zmiany dotyczące protokołu HTTPS. Większość jednak osób nie rozumie tych zmian.  Czym zatem jest to przekierowanie i co zrobić z błędami, jak je usunąć czy też poprawić.
Błąd pojawiający się przy edycji posta/strony: ta strona zawiera zasoby http

Przekierowanie HTTPS

Blog prowadzony na platformie Blogspot z  włączonym "Przekierowaniem HTTPS" nadal jest dostępny dla wszystkich czytelników - zarówno tych, którzy celowo używają protokołu "https", ale również reszty, która przegląda bloga normalnie, czyli klasycznym HTTP. Po prostu ci, którzy przeglądają bloga normalnie (a więc używając protokołu  "http" zostaną przekierowani na "https".

Podczas pisania postów, stron, jak również podczas ich edycji może pojawić się alarmujące ostrzeżenie. Podobne ostrzeżenie może pojawić się podczas edycji szablonu.


Błędy i ostrzeżenia związane z HTTPS

Jeżeli zdecydowałeś się włączyć  na swoim blogu (na nowym blogu opcja ta włączona jest automatycznie) "Przekierowanie HTTPS" to edytor postów/stron jak również edytor szablonów podpowiada kiedy edytujesz zawartość mieszaną.

Błąd w edytorze tekstu:

Ta strona zawiera zasoby HTTP, które mogą powodować problemy związane z treściami o różnych ustawieniach SSL. Może to mieć wpływ na bezpieczeństwo Twojego bloga i na to, jak będzie się on wyświetlać użytkownikom korzystającym z protokołu HTTPS.

Popraw    Zamknij    Dowiedz się więcej

 Błąd w edytorze szablonu:

Edytowanie szablonu powodujące używanie zarówno protokołu HTTP, jak i HTTPS może mieć wpływ na bezpieczeństwo Twojego bloga i to, jak będzie się on wyświetlać użytkownikom korzystającym z protokołu HTTPS


Co ciekawe ostrzeżenie to pojawia się nawet w domyślnych standardowych szablonach Bloggera.

Jak usunąć błędy związane z HTTPS

Mamy kilka możliwości, gdy zobaczymy błąd w stylu "ta strona zwiera zasoby HTTP ..." klub "Edytowanie szablonu powodujące używanie ...":
  • automatyczna zamiana wszystkich linkó na "https" - użyj narzędzia "Popraw"
  •  samodzielna poprawa linków oraz wybór narzędzia "Zamknij"
  • pozostawienie linków w obecnej formie i kliknięcie narzędzia "Zamknij"
  • wyłączenie przekierowania, czyli ustawienie "Przekierowanie HTTPS" na "Nie"

Zamień wszystkie linki na "https" - narzędzie "Popraw"

Kliknij "Popraw" - a edytor automatycznie zmieni każde "http" na "https"

Może to jednak prowadzić do niedziałających linków, jeśli prowadzą one do sgron nie obsługujących SSL Powinieneś sprawdzić, które strony czy zasoby, do których linkujesz nie zapewniają SSL.

Popraw linki samodzielnie, a następnie wybierz"Zamknij"

Błędy pochodzą zwykle ze wstawionych linków, obrazów, filmów. Wejdź teraz w każdy "Link" oraz "Obraz" i "Film" i sprawdź początek adresu. Jeśli jest tam "http" zmień na "https". A teraz skopiuj taki link i sprawdź jego działanie (np otwórz nową kartę przeglądarki i sprawdź czy zmieniony link nadal prowadzi do wybranej strony/usługi). Jeśli zobaczysz błąd - wróć do "http".

Linki pozostawione jako "http" będą nadal wyrzucać błąd "ta strona zawiera ...". Niczego jednak już nie zmieniaj, poprawiłeś to co mogłeś, wybierz teraz "Zamknij". Opcja ta ukryje na czas tej sesji błędy oraz umożliwi zapisanie posta/strony.

Nie poprawiaj niczego i wybierz "Zamknij"

Gdy klikniesz "Zamknij" twój blog nie będzie wyświetlał ostrzeżeń, błędów - co jednak nie znaczy, że wszystko jest w porządku.

Wyłącz "Przekierowanie HTTPS"

Niech twoi czytelnicy sami zdecydują jak uzyskają dostęp do bloga.
Wyłącz przekierowanie: wejdź w Ustawienia > Podstawowe a następnie w bloku HTTPS dla opcji Przekierowanie HTTPS wybierz z listy Nie:Czytelnicy, którzy skorzystają z protokołu "https" mogą zobaczyć ostrzeżenia.


Więcej o tym co dzieje się i zmienia  na Bloggerze przeczytaj w zmiany na blogach prowadzonych w serwisie Blogger (inaczej blogspot).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne