Najnowsze


Czy tytuł bloga i jego adres powinny być takie same

Niektóre osoby, które zakładają właśnie nowego bloga, pytają czy tytuł bloga i adres URL bloga mogą lub ewentualnie powininny być takie same.

Trzeba jasno powiedzieć, że Blogger nie narzuca tu żadnych zasad odnośnie relacji tytułu i adresu (URL). Ponieważ jednak niektórzy eksperci SEO sugerują korzyści z posiadania istotnych słów (słów kluczowych) w adresie - to niektórzy blogerzy mylnie myślą, iż chodzi tu o identyczny tytuł i adres.

Należy ostrożnie podchodzić do rad, które odnoszą się do stron internetowych, a nie blogów. Istnieją różnice, choć bardzo subtelne, między dynamicznymi blogami, a statycznymi stronami. Zasady SEO, które odnoszą się do stron statycznych mogą nie być odpowiednie dla blogów.

Najbardziej oczywiste różnice odnoszą się do treści - choć wygląd blogów i stron może być podobny.

Tak naprawdę to często po prostu jest niemożliwe, aby tytuł bloga i jego adres URL były takie same:
  • Większość tematów blogów nie będzie unikalna. Wiele blogów jest na ten sam temat
  • Adres URL bloga musi być unikalny. Dwa blogi nie mogą mieć takiego samego adresu
  • Adres URL ma pewne ograniczenia, niektóre znaki są niedozwolone

Większość tematów nie jest unikalna

Każdemu popularnemu tematowi odpowiada wiele blogów opublikowanych na ten temat. Każdy blog opublikowany na ten sam temat ma jednak inny adres URL.

Jeśli blog dotyczy tematyki, której nie dotyczy żaden inny blog, najpewniej oznacza to, że ta tematyka nie interesuje nikogo. Blog, który nie ma konkurencji najprawdopodobniej nie będzie miał też czytelników.

Adres bloga musi być niepowtarzalny

Dwa blogi nie mogą mieć takiego samego adresu.
To oczywiście nie oznacza, że tytuł i adres bloga nie mogą mieć tych samych słów - oznacza to tylko, że nie mogą być identyczne dla dwóch blogów.


Adres bloga ma ograniczenia w postaci dozwolonych znaków

W adresie możemy używać tylko dozwolonych znaków:
w przypadku Bloggera adres powinien zaczynać się do litery  (bez polskich znaków diakrytycznych) lub cyfry, a następnie być kombinacją liter, cyfr oraz myślnika (-)

To duże ograniczenia w porównaniu ze znakami, które mogą być użyte w tytule bloga, jak również w jego opisie i treści.

Blog na Blogerze jest dynamiczny - pozycja bloga w wyszukiwarce

Treść blogów Blogger jest dynamiczna. Jeśli myślisz o wysokiej pozycji bloga w wyszukiwarce skup się na regularnych publikacjach oraz  niepowtarzalnej, przydatnej i ciekawej treści.


4 komentarze:

Popularne