Najnowsze


Jak można ustawić, zmienić adres strony (podstrony) na blogu Blogger

A teraz o tym jak ustawić (zmienić) adres URL stron (podstron). Po co? Po pierwsze dla lepszego SEO, czyli mówiąc w skrócie - wyższej pozycji bloga w wyszukiwarce. Wyższa pozycja na liście wyszukiwania np google to większa liczba wejść na twojego bloga, a więc większa liczba potencjalnych czytelników.

Na blogach prowadzonych na Blogger'ze publikować możemy posty i strony. Jeżeli chodzi o adresy postów to zmieniać możemy je bardzo prosto w Ustawieniach posta. Nie pisałam jeszcze o tym na blogu, więc w przyszłości poprawię się i pokażę jak to zrobić. Tym razem zajmiemy się jednak stronami, bo ustawienie adresów stron i ich zmiana jest nieco trudniejsza. 

Zwróć uwagę na to, że niektóre twoje strony (strony a nie posty) mają adres podobny do tego:

http://twojblog.blogspot.com/p/blog-page_2.html

Jeśli rzeczywiście tak jest, to oznacza to, że możesz popracować nad optymalizacją dla wyszukiwarek (czyli SEO). Wystarczy, że zmienisz adresy twoich stron tak, by zawierały słowa kluczowe. I tu pojawia się problem ponieważ Blogger nie pozwala na zmianę adresów stron, które zostały Opublikowane.


Jak można to obejść?

Adres przyjazny dla wyszukiwarek

Metodą prób i błędów opracowałam swoją metodę dotyczącą nadawania własnego adresu stronom. Na pewno zauważyliście, że Blogger zapisuje automatycznie Wersję roboczą zarówno posta, jak i strony. Zapisuje też później automatycznie zmiany, dotyczące danego  posta, strony.
Staram się więc po prostu bardzo szybko nadać pożądany tytuł stronie, tak aby zdążyć przed automatycznym zapisem. Automatyczny zapis oznacza bowiem zapisanie strony właśnie pod kolejnym domyślnym adresem typu: http://twojblog.blogspot.com/p/blog-page_...
 

Jak ustawić adres strony (nadać adres URL) na blogu?

Czasami pomimo, iż wykonuję to szybko, Blogger zdąży mi stronę zapisać. Aby tego uniknąć opracowałam następujący system:
 1. uruchamiam jakiś edytor tekstu np Notatnik (tak naprawdę chodzi o to, by mieć możliwość napisania i skopiowania tekstu, może to być nawet post na blogu)
 2. wpisuję tekst, który ma się pojawić jako adres strony (np jest to tytuł dla strony, ale wpisany bez znaków specjalnych czy polskich znaków diakrytycznych, każde słowo rozdzielone jest spacją)
 3. kopiuję tekst
 4. tworzę nową Stronę i szybko w pole Tytuł wklejam skopiowany tekst
 5. skopiowany tekst wklejam też szybko jako treść Strony
 6. publikuję Stronę klikając przycisk Opublikuj
 7. sprawdzam teraz jaki adres otrzymała strona

 Jak zmienić adres strony na blogu Blogger?

Tak jak pisałam wyżej nie jest możliwa zmiana adresu strony (podstrony). Nie jest możliwa wprost, bo możemy trochę pokombinować.
Powiedzmy, że mamy już stronę, która ma nieciekawy domyślny kolejny adres typu http://twojblog.blogspot.com/p/blog-page_.... Co możemy zrobić?

 1. Tworzymy nową stronę z wybranym przez nas adresem wg wskazówek podanych wyżej
  Zaczynamy od utworzenia nowej strony wg wskazówek, które podałam wyżej. 
 2. Kopiujemy zawartość starej strony (widok HTML) i wklejamy ją do nowej (w widoku HTML)
 3. Zapisujemy nową stronę
W tym momencie zawartość stron będzie zdublowana, co jest niekorzystne. Wykonujemy więc kolejne czynności:
 1. Usuwamy całą zawartość starej strony (stronę można też całkowicie usunąć; wcześniej jednak zapisując/kopiując jej adres aby było możliwe wykonanie przekierowania)
 2. Przechodzimy do przekierowań: Ustawienia > Ustawienia wyszukiwania >  Niestandardowe przekierowania
 3. tworzymy nowe przekierowanie:
  w pole Z wklejamy ściężkę starej strony np /p/blog-page_2.html
  w pole Do wklejamy ściezkę nowej strony np /p/wspolpraca.html
  zaznaczamy Trwałe
 4. Zapisujemy

Jak zwiększyć liczbę czytelników bloga?

Powyżej przedstawiłam jak możesz kontrolować adresy swoich stron na blogu. Nie jest to może pełna kontrola, ale wystarczająca by pomóc nieco wyszukiwarce i tym samym twojemu blogowi.

W najbliższym czasie napiszę więcej o tym jak  zwiększyć liczbę czytelników bloga. W zasadzie to planuję na ten temat cały cykl postów. Mam nadzieję, że ta tematyka Was interesuje. Jeśli tak dajcie znać w komentarzach poniżej.

Wracając do tematu posta. Jeśli nie radzicie sobie z ustawieniem adresu URL dla strony, coś jest nie zrozumiałe dajcie znać poniżej. Dopiszę, wyjaśnię, odpowiem na wasze pytania.


12 komentarzy:

 1. Kasiu, bardzo Ci dziękuję za ten wpis. Od dawna zastanawiałam się jak zrobić, żeby ten adres strony był taki, jak należy. W wolnej chwili biorę się za poprawki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam na moim blogu.
   Gdy mamy tylko dwie strony typu Kontakt i O mnie to w zasadzie nie mamy się jeszcze o co martwić. Jeśli jednak blog jest bardziej rozbudowany i zawiera więcej stron z kluczową dla nas treścią - to wtedy na prawdę warto zadbać o prawidłowy ich adres.

   Usuń
 2. Niby nic, ale jednak dość ważny szczegół...
  Chętnie przeczytam posty odnośnie pozyskiwania czytelników:)
  Miłego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - mały szczegół, niezbyt dużo pracy, a może pomóc
   Tak jak obiecałam, już niedługo więcej o promowaniu bloga i pozyskiwaniu czytelników

   Usuń
  2. Ja też bardzo chciałabym się tego dowiedzieć ;)

   Usuń
 3. Rewelacyjny blog :) będę zaglądać często, jestem początkująca a już skorzystałam z rad! ;) czekam na więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak zwiększyć liczbę czytelników bloga

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj. Mam do ciebie prośbę. Mogłabyś mi powiedzieć jak dodać linki podstron do strony.? O co mi dokładnie chodzi. Załóżmy ,że na stronie mam opis opowiadania i pod tym opisem chciałabym dodać "rozdział I" po kliknięciu na niego byłoby przekierowanie na stronę z tekstem rozdziału.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kaśka masz wielką taką 3 kg kawę od mojej osoby, tak jestem Ci wdzięczny Pozdrawiam i dziękuję Ci serdecznie, jesteś wielka, tylko trzeba prowadzić się zgodnie z Twoimi wytycznymi! SUPER! Co do kawy się ugadamy!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisany artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Popularne